16 Mayıs 2012 Çarşamba

YEMPATİ


Sokak hayvanlarına gıda evi


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Hayvanların aç kalmasını önlemek ve çevreye zarar vermemesini sağlamak amacı ile kentin belli noktalarına otomatik mama istasyonları yerleştirildi.
MAMA VE TAZE SU
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen proje sokak hayvanlarının beslenmelerini sağlamak amacı ile hayata geçirildi. Şimdilik Kartepe, İzmit, Gebze ve Başiskele’de kurulan makinelere Yem Pati adı verildi. Yem Pati’ler, sokak hayvanlarının ihtiyaçları olan kuru mama ve taze suya her zaman kolaylıkla ulaşmalarını sağlayacak.
ÇEVRE DOSTU VE OTOMATİK
Özel olarak tasarlanan bu makineler sayesinde yem ve su ihtiyaçları karşılanan hayvanların ayrıca vatandaşları rahatsız etmeden refah içinde yaşamlarını sürdürmeleri sağlanmaya çalışılıyor. Daha önce bir örneği bulunmayan Yem Pati makineleri ağırlık ve ışık sensorları sayesinde hayvanların sürekli olarak mama ve su ile buluşmalarını sağlıyor. Güneş panelleri sayesinde de enerji harcamadan çevre ile dost enerji kullanımına örnek teşkil ediyor.
ORTAKLAŞA ÇÖZÜM ÜRETTİK
Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz Büyükşehir olarak sokak hayvanlarına yönelik yapmış olduğu çalışmalara bugün yine yeni bir çalışmayla devam ettiklerini ifade ederek, “Sokak hayvanları bildiğimiz gibi birçok zaman aç ve susuz kalmaktadır. Buldukları çöplerle vb. şeylerle karınlarını doyuruyorlardı. Bu esnada bulaşıcı hastalıkları insanlara ve hayvanlara bulaştırma riski ile çevre kirliliği oluşturarak sağlık açısından tehlike teşkil ediyordu. Bunun üzerine biz nasıl bir çözüm üretiriz diye birlikte hayvan dernekleri yetkilileri ve hayvan severlerin görüşlerine de başvurarak bu çözümü ürettik. Bu çalışmamın diğer belediyelerde örnek olacağı düşüncesiyle hayırlı olsun diyorum” şeklinde konuştu.
DİĞER İLLERE ÖRNEK OLACAK
Kocaeli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nevzat Algan ise “İnşallah bu çalışma bir ilk olduğu gibi örnek olacaktır. Ben bakanlığımıza da zaten bu konuda gerekli örnek taslağı da göndereceğim. Benim tahminime göre diğer illerde de bu uygulama başlayacaktır. Bu çalışmadan dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz. Alt belediyeler, diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte organizeli düzenli bir çalışma olması sebebiyle faydalı olacağı kanaatindeyim” ifadesini kullandı.

video için buraya tıklayabilirsiniz =)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder